Przywrócić do świata – asystent rodzin żyjących z demencją – podsumowanie edycji 2019

 • Podsumowanie: Przywrócić do świata – asystent rodzin żyjących z demencją – to projekt dofinansowany ze środków Programu Rządowego Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020. Realizowany przez naszą Fundację,  trwał od 1 marca do 31 grudnia 2019 roku. W ramach tego projektu przeprowadziliśmy  2 038 godzin oddziaływań (wspierających, opiekuńczych, edukacyjnych, informacyjnych i terapeutycznych) skierowanych do rodzin, w których występują zaburzenia poznawcze i zespoły otępienne, które były realizowane w ich miejscu zamieszkania. Wsparciem objęliśmy  84 osoby , w tym:  42 osoby starsze, niesamodzielne w wyniku zaburzeń poznawczych lub zespołów otępiennych (60+), oraz 42 bezpośrednich opiekunów osób starszych z zaburzeniami otępiennymi (w tym 32 beneficjentów w wieku 60+). W środowiska rodzin żyjących  z demencja, po odpowiednim przeszkoleniu weszli Asystenci  niosąc wsparcie, wytchnienie a także edukację i informacje, ale przede wszystkim niosąc serce i radość dla osoby chorej i zrozumienie dla opiekuna.

 • Projekt został wysoko oceniony przez opiekunów: „Bardzo dziękuję za włączenie nas do projektu. Jesteście wspaniali, że zajęliście się tym problemem”, Bardzo żałuję, że projekt się kończy!!! Mama i ja jesteśmy zachwycone kompetencjami i podejściem asystentki”, „Projekt zdecydowanie potrzebny dla rodzin z problemami osób bliskich z demencją. Jestem jako opiekun na TAK”, „Wszystkie zajęcia były potrzebne i pomocne”, „Wspaniała praca asystenta i duże wsparcie”, „Poczułam, że nie jestem sama z tym problemem”, „Wsparcie asystenta jest bardzo ważne, niewyobrażalne wsparcie w opiece, asystent powinien wspierać przez cały czas choroby we wszystkich dziedzinach”.  A także dobrze oceniony przez samych Asystentów: „..Bardzo miło wspominam pracę w projekcie, wiele się nauczyłam. Myślę też, że praca z innymi rodzinami dotkniętymi chorobą pozwoliła mi spojrzeć z dystansem na własne problemy jako opiekuna-bardzo bardzo Wam dziękuję. Uważam, że projekt był świetny, bardzo potrzebny i mam ogromną nadzieję że będzie kontynuowany”, „Pisze bo chcę się podzielić sukcesem i podziękować za to ze zaprosiliście mnie do współpracy”.


 • Opiekunowie osób z chorobą Alzheimera i innymi zespołami otępiennymi  często są nazywani „cichymi bohaterami”, bo o ich trudnej roli Opiekuna nikt nie wie. Często rodzina „wybiera” jednego opiekuna obarczając go wszystkimi obowiązkami natury fizycznej i psychicznej związanej z opieką nad osobą  z zespołem otępiennym. Opiekunowie, zamykają się w sobie, często maja depresję, ich organizm jest mniej odporny na wszelkiego rodzaju infekcje. Zajmując się chorym zapominają o swoich potrzebach i często umierają przed osobą chorą lub po odejściu chorego ich stan ulega znacznemu pogorszeniu. Nie skarżą się, bo nie mają sił tłumaczyć zachowania chorych, których rodzina często nie dostrzega przebywając z chorym sporadycznie lub okazjonalnie.


 • Wsparcie jakie dali Asystenci w projekcie „Przywrócić do świata – asystent rodzin żyjących z demencją” to bardzo mała namiastka tego jakie są potrzeby Opiekunów. Opiekunowie jednak już przy tak małej pomocy poczuli ulgę, zainteresowanie drugiej osoby ich problemami było dla nich bardzo ważne, możliwość podzielenia się troskami i obawami z drugą, kompetentną osobą dało im poczucie bezpieczeństwa: ” Asystent dał mi wsparcie psychologiczne i duża wiedzę, nauczył cierpliwości. Nauczyłam się radzić sobie z emocjami”, „Obecność, wiedza i wsparcie jakie dostałam nauczyło mnie jak pracować z mężem, cierpliwości”, „Asystent poprawił wiedzę, uzyskałam wiele wskazówek, miałam wytchnienie, załatwiłam szereg spraw”,”Mogłem być sam, mogłem wyjść z domu”, „Podczas spotkań asystent zdecydowanie poprawił mi nastrój, mogłam się poradzić w różnych sprawach”, „Asystent uwolniła mnie od opieki nad chora żoną”, to tylko część wpisów Opiekunów. Asystenci realizowali, wydawało by się, takie proste rzeczy ale jak ważne w opisanej sytuacji.


 • Asystenci w czasie wizyt w środowiskach pracowali też z chorymi, rozwijając ich zachowane kompetencje, używali do pracy zakupione w projekcie liczne narzędzia.

[WRGF id=5698]


 • Projekt nie byłby tak spełniony gdyby je kompetentni Asystenci, młodzi ludzie z serdecznym i ciepłym podejściem do potrzeb drugiego człowieka. W imieniu Zarządu Fundacji Wsparcie, Opiekunów i Osób Chorych bardzo, bardzo Wam dziękujemy: „Pani Karolina jest miła, kompetentna i uczynna..”,”jestem bardzo wdzięczna za pomoc p. Marii, która jest mądra i ciepłą osobą…”, „chce takiego asystenta więcej..”, „Wspaniała osoba, mądra cierpliwa, ciepła wyrozumiała, zmieniła moje życie, jestem bardzo wdzięczna”,”Miałam w końcu z kim porozmawiać na temat sytuacji  z mężem, która jest dla mnie nie do zniesienia, asystentka wniosła nadzieję w moje życie”. Te i inne słowa oddają chyba cała wdzięczność Opiekunów za wkład Asystentów, ich prace oraz serce. Wspaniała grupa Asystentów ( pracownicy socjalni, pedagodzy, psycholodzy, terapeuci, opiekunowie medyczni) zdobyta w czasie długiej rekrutacji, odpowiednio przeszkolona, posiadająca w sobie moc niesienia pomocy to nasz zespół na dalsze działania w nowych projektach.


 • Fundacja Wsparcie dziękuje ❤️ Ministerstwu Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej za dofinansowanie i umożliwienie nam realizacji  projektu.

 • Projekt „Przywrócić do świata-asystent rodzin żyjących z demencją” jest naszym pionierskim projektem, który realizuje główny cel Fundacji jakim jest „Wsparcie osób niesamodzielnych, zamkniętych w czterech ścianach swojego mieszkania”. Liczymy na wsparcie różnych instytucji  i dofinansowanie  podobnych naszych projektów dla osób z chorobą Alzheimera i innymi zespołami otępiennymi oraz ich opiekunów.

 • Pomysłodawcą i autorem projektu  jest p. Maria Jarco-Działak  ❤️.

 • Więcej informacji na temat projektu znajdziecie tutaj

Z miłością i zrozumieniem trudnej pracy i opieki, koordynatorki projektu: Agata Anusiewicz i Aneta Sieńkowska.

2 komentarze

 1. Bardzo ciekawy i potrzebny projekt. Ogrom pracy Fundacji i zatrudnionych Asystentow wielki. Dziekujemy za pomoc i wsparcie❤🌷

 2. Prowadząca te zajęcia pani dra neta Jesionek Khadka była nie tylko świetnym rozmówcą, ale osobą bardzo kompetentną, znającą doskonale psychikę starszych ludzi, rozumiejącą problemy ich, jak i ich opiekunów. Zajęcia, na które uczęszczałam w 2019 roku na Kościuszkowców w Marysinie były niezwykle ciekawe, świetnie i dostępnie podane. Z wielkim wyczuciem przygotowana zarówno część teoretyczna, jak i praktyczna. Bardzo żałuję, że nie udało mi się być na wszystkich zajęciach i chociaż moja mama umarła kilka miesięcy temu, pragnę kontynuacji tych zajęć, rozważając przyszłości możliwość pracy lub współpracy z osobami starszymi.

Dodaj komentarz