Program Wolontariatu

Postępowanie fizjoterapeutyczne we wczesnym stadium choroby Alzheimera i innych zespołach otępiennych” 23 czerwca godz. 11.00-13.00 ul. Świętojerska 12a. Spotkanie poprowadzili fizjoterapeuci z Centrum Rehabilitacji Wawer. Spotkanie w ramach projektu „deMemo” (Program wolontariatu). Wolontariusze ćwiczyli razem z seniorami.

Aktywny tryb życia powinien prowadzić każdy z nas, niezależnie od wieku. Ruch wywiera bowiem zbawienny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu, dzięki czemu czujemy się lepiej. Aktywny tryb życia niesie ze sobą szereg korzyści. Osoby w sposób systematyczny uprawiające sport, dzięki lepszemu dotlenieniu mózgu mają sprawniejszą pamięć i koncentrację. Ćwiczenia wpływają na usprawnienie układu ruchu, krążenia, oddechowego. W przypadku osób starszych sprawność ruchowa gwarantuje samodzielność, radzenie sobie z codziennymi czynnościami. W czasie spotkania w fizjoterapeutami z Centrum Rehabilitacji Wawer można było samemu poćwiczyć i dowiedzieć się jakie ćwiczenia można wykonywać we wczesnym stadium demencji.

W pierwszej fazie choroby chory jeszcze zdaje sobie sprawę ze swoich zaburzeń. Jest to okres, w którym mamy największe możliwości działań ruchowych, tak przez polecenie ruchu jak i przez naśladowanie ćwiczeń. Wydając komendy choremu do ćwiczeń, stoimy do niego twarzą w twarz, mówiąc spokojnie półgłosem, zdaniami krótkimi, jak najprościej i jasno. Ćwiczenia powinny być proste, łatwe do wykonania, nie forsowne, wykonywane w wolnym tempie i możliwie o pełnym zakresie ruchu.

77 komentarzy

Dodaj komentarz