Dni Otwarte

„Kreatywna opieka nad osoba chorą”- spotkanie z Mariuszem Dorotem,     gerontopsychomotorykiem, w ramach Dni Otwarte projektu deMemo odbyło się  26 kwietnia w godz. 16.00-18.00 w klubokawiarni Jaś i Małgosia ul. J. Pawła II 57. Spotkanie miało charakter warsztatowy.

Na spotkaniu mówiliśmy o postrzeganiu: czyli odbieraniu bodźców wzrokowych, słuchowych i czuciowych, które poddawane są obróbce i syntezie w poszczególnych częściach mózgu. Postrzeganie jest pierwszym etapem przetwarzania informacji, które odbierane są przez narządy zmysłów. Proces postrzegania  rozpoczyna akt spostrzegania (według wikipedii).

Jak postrzegają przedmioty osoby zarówno zdrowe a jak chore? Dla jednych gąbka może być przedmiotem do mycia dla innych ścierka do tablicy a dla jeszcze innych przedmiotem do noszenia na głowie. Musimy pamiętać, że osoby z demencją widzą świat inaczej a my powinniśmy to zaakcentować i zrozumieć. Pan Mariusz Dorot w bardzo przystępny i obrazowy sposób starał się to pokazać. Używał przedmiotów codziennego użytku, płyt winylowych, sznurka itp. zwracał uwagę na możliwości ich używania i postrzegania. Przy każdej informacji dawał nam czas na zastanowienie, przemyślenie i zrozumienie. Spotkanie bardzo kreatywne, wnoszące wiele pomysłów do terapii zajęciowej i pracy z osobą z demencją.

[WRGF id=4175]