,,Senior dla Seniora-wsparcie poprzez wolontariat”
„Senior dla Seniora – wsparcie poprzez wolontariat”.
Wspólne działania wolontariuszy
Na spotkanie przedświąteczne 9 grudnia 2016 r. kończące projekt ” Senior dla Seniora-wsparcie poprzez wolontariat przybyli wolontariusze ze swoimi podopiecznymi oraz eksperci udzielający porad w czasie działań. Wszystkie osoby otrzymały podziękowania oraz drobne upominki. Była też wigilijna wieczerza oraz kolędowanie. W czasie życzeń dzieliliśmy się napotkanymi problemami oraz sukcesami. Sympatyczna atmosfera pełna wzruszeń i radości towarzyszyła nam przez cały czas spotkania. Wolontariusze zdecydowanie orzekli, że oczekują dalszego wsparcia swoich działań i prosili o kontynuacje projektu.

W dniu 18 listopada 2016 r. na ul. Smoczej 3 odbyło się spotkanie integracyjne dwóch grup wolontariuszy projektu ” Senior dla Seniora-wsparcie poprzez wolontariat”. Wspólne spotkanie dwóch grup okazało się bardzo udane. Wolontariusze mieli bardzo dużo do powiedzenia, podzielenia się swoimi osiągnięciami. Na spotkaniu była pielęgniarką Małgorzata z warszawskiego hospicjum stacjonarnego. Mówiła o wolontariacie w hospicjum, o odchodzeniu, przełamaniu bariery w pomocy ludziom umierającym ale też przekazała nam wiedzę na temat pielęgnacji odleżyn i działań p/odleżynowych. Jedna z wolontariuszek p.Katarzyna podzieliła się informacjami o kilku wybitnych warszawiankach. Największym problemem wśród wolontariuszy okazało się pozyskanie podopiecznych. Samotność osób starszych tak bardzo w nich przenikała, że boją się kontaktu. Boją się, że spotkanie z wolontariuszem będzie do czegoś wykorzystane lub do czegoś zobowiązuje. Wielka rola wolontariusza w przełamaniu barier. Bardzo często się udaje. Często też po jednym , dwóch spotkaniach seniorzy rezygnują. 
Działania II grupy wolontariuszy
Od 8.08.2016 r. nasi eksperci rozpoczęli swoje dyżury dla II grupy.
Porady odbywają się zgodnie z przekazanym wolontariuszom harmonogramem, w biurze fundacji lub pod telefonem. Najczęstsze pytania są do pracownika socjalnego i psychologa, dotyczą organizacji opieki dla seniora i jak pracować z trudną osobą?

Trzecie spotkanie dla II grupy wolontariuszy w projekcie współfinansowanym przez m.st. Warszawa „Senior dla Seniora-wsparcie poprzez wolontariat”
W dniu 13 października 2016 r. o godz.11.00 spotkaliśmy się z wolontariuszami na ul. Smoczej 3. Pracownik socjalny przybliżył seniorom temat: „Rola pomocy społecznej w organizacji opieki nad seniorem niesamodzielnym” . Pani Monika opowiedziała dużo przykładów z własnych doświadczeń. Wolontariuszy zaciekawił temat bezdomności wśród seniorów i praca streetworkera. Pani Monika angażuje się w działania na rzecz bezdomnych. Na spotkaniu mówiliśmy też o pracy nad osobą z demencją. Co może nas spotkać, na co zwrócić uwagę i jak współpracować z taka osobą. Wolontariusze opowiadali o swoich podopiecznych. Wymieniali się doświadczeniami i wspólnie rozwiązywali problemy.
Drugie spotkanie dla II grupy wolontariuszy w projekcie współfinansowanym przez m.st. Warszawa „Senior dla Seniora-wsparcie poprzez wolontariat”
Spotkanie wolontariuszy odbyło się ponownie na ul. Smocza 3, w siedzibie Spółdzielni Socjalnej Wola. Wolontariusze mówili o potencjale swoich podopiecznych. Jak go wykorzystać. Wszyscy już odważniej wymieniali się własnymi doświadczeniami. Poruszony został także temat długowieczności, co zrobić abyśmy mogli żyć długo w szczęściu i zdrowiu. Pielęgniarka p. Małgosia opowiedziała o organizacji opieki długoterminowej i o wolontariacie w hospicjum. Temat pomocy w hospicjum bardzo poruszył wolontariuszy. Zastanawiali się nad pytaniem „Czy ja mam tyle siły psychicznej aby zostać wolontariuszem w hospicjum?”. W trakcie ogólnej rozmowy o bezinteresownej pomocy padło stwierdzenie „Najlepszym lekarstwem dla człowieka jest drugi człowiek”.
Pierwsze spotkanie dla II grupy wolontariuszy w projekcie współfinansowanym przez m.st. Warszawa „Senior dla Seniora-wsparcie poprzez wolontariat” za nami.
Spotkanie II grupy wolontariuszy choć w okresie wakacyjnym odbyło się :). Wspaniała, radosna grupa, pełna chęci do działania i wchłaniania informacji. Jak zwykle koordynator wprowadził wolontariuszy w zakamarki działań :). Opowiedział o projekcie, potrzebach seniorów itp. Ratownik medyczny opowiedział o udzielaniu pierwszej pomocy w nagłych przypadkach. Psycholog wspólnie z wolontariuszami ustalił cechy dobrego wolontariusza i na czym polega dobra komunikacja.Przed nami 3 miesiące na pozyskiwanie osób potrzebujących wsparcia. W tym czasie w biurze fundacji oraz pod telefonem w określonym czasie będą czuwać eksperci: pielęgniarka, pracownik socjalny, psycholog i prawnik. 
Działania I grupy wolontariuszy
Rozpoczęliśmy poszukiwania i odwiedziny w środowiskach osób potrzebujących wsparcia. Przeszkoleni seniorzy wolontariusze wraz z profesjonalną opiekunką odwiedzają osoby potrzebujące opieki, wspólnie ustalają plan pomocy.
Dla Pani Agnieszki pomoc innym jest rzeczą naturalną. Od sąsiadki dowiedziała się o Pani Ali. Dla Niej radością jest pomoc innym.
Pani Teresa mgr rehabilitacji, pomaga bo tak trzeba. Wie co znaczy znaleźć się w trudnej sytuacji, sama przeszła wiele. Jej podopieczne to osoby nie wychodzące z domu potrzebujące ciepła, dotyku jej magicznych rąk. Motywuje je do ćwiczeń, pomaga zamówić wizytę lekarską,” rozmawia-tak po ludzku”.

Wolontariuszka p. Zosia była przewodniczką po Warszawie, później została opiekunką osób starszych. Dziś pomimo swojego wieku dalej chce pomagać. Lubi czuć się potrzebna. Ma w sobie dużo ciepła i zrozumienia dla osoby chorej i starszej. Jej podopieczne to seniorki prawie z podwórka, bardzo szczęśliwe że maja takie wsparcie.

Wielu podopiecznych nie chce aby ich fotografować. Wstydzą się swojego wyglądu i swojej starości.
Od 9.05.2016 rozpoczęły się porady eksperckie dla wolontariuszy i ich podopiecznych biorących udział w projekcie.
Porad według przekazanych harmonogramów udzielają: prawnik, psycholog, pracownik socjalny i pielęgniarka.
Trzecie spotkanie dla I grupy
Dziś tj. 20.07.2016r. na spotkaniu był z nami pracownik socjalny warszawskiego szpitala. Pani Monika opowiedziała o roli pomocy społecznej w organizacji opieki nad seniorem niesamodzielnym. Przekazała wskazówki jak dotrzeć do specjalistów i gdzie szukać wiadomości. Wolontariusze wspólnie z koordynatorem omówili problemy z którymi borykają się w czasie wolontariatu. Wspólnie też rozmawialiśmy o wspieraniu rodzin i osób chorych na choroby otępienie.

Drugie spotkanie dla I grupy.
Dziś na spotkaniu wolontariusze dowiedzieli się o organizacji opieki długoterminowej i aspektach prawnych związanych w umieszczaniem w DPS i ZOL. Zajęcia poprowadziła p. Barbara pielęgniarka z dużym doświadczeniem w pracy na oddziałach szpitalnych. Natomiast koordynatorka projektu Agata Anusiewicz zainicjowała temat poprawy jakości życia seniora. Rozpoczęła się żywiołowa dyskusja. Wszyscy jednoznacznie stwierdzili, że odpowiednia dieta, pogoda ducha i pozytywne nastawienie do życia sprawiają że żyje się lepiej. Trzeba mieć jakiś cel, hobby i zainteresowania. Dlatego też zastanawialiśmy się jaki potencjał drzemie w naszych podopiecznych i jak go wykorzystać. Wolontariusze postanowili baczniej przyjrzeć się historii swoich podopiecznych.


Pierwsze spotkanie dla I grupy za nami.
Seniorzy wolontariusze przybyli zgodnie z wcześniejszym zgłoszeniem. Na spotkaniu zostały omówione zasady pracy wolontariusza, jego prawa i obowiązki. Wspólnie zastanawialiśmy się nad sposobem dotarcia do seniorów potrzebujących wsparcia i omówiliśmy jego potrzeby. Psycholog nakreślił miedzy innymi zasady dobrej komunikacji. A ratownik medyczny opowiedział o udzielaniu pierwszej pomocy w nagłych przypadkach u seniorów. Wolontariuszom został przekazany poradnik w, którym były zapisane między innymi pomocne instytucje. Atmosfera bardzo pozytywna, osoby bardzo zainteresowane i zaangażowane. Teraz przez okres około 3 miesięcy będziemy poszukiwać wspólnie osób potrzebujących, seniorów 70+. W trakcie tych 3 miesięcy wolontariusze i ich podopieczni będą mogli korzystać z porad ekspertów: psycholog, prawnik, pielęgniarka, pracownik socjalny. Porady eksperckie będą się odbywać zgodnie z przekazanym harmonogramem.
Dawanie jest sztuką. Jest piękne, jeśli jest natychmiastowe, bez oceniania sytuacji, bez jakiejkolwiek kalkulacji, wprost z serca. Jest piękne, jeśli przynosi radość zarówno darczyńcy, jak i obdarowanemu. Dawanie jest świadectwem miłości, jej manifestacją i przepływem.Uczymy się dawać siebie poprzez udział we wszystkich formach działalności Fundacji. Jednak w najbardziej wyrazisty sposób uczy tego program propagowania idei i rozwoju wolontariatu. Zapraszamy do udziału w naszym projekcie
Fundacja Wsparcie rozpoczyna projekt „Senior dla Seniora – wsparcie poprzez wolontariat”.
Najistotniejszą kwestią projektu jest utrzymanie samodzielności oraz wsparcie w miejscu zamieszkania osób starszych i żyjących w izolacji. Ponadto celem zadania jest integracja środowiskowa ze szczególnym naciskiem na wzajemne zrozumienie wynikające z działań o charakterze jednopokoleniowym. Dialog na tej samej płaszczyźnie pokoleniowej przyczynić się może do większego zrozumienia i zaufania. Projekt w sposób szczególny uwzględnia zaangażowanie seniorów – sprawnych fizycznie, nieaktywnych zawodowo osób w wieku 60+ w formie wolontariatu.
Zainteresowanych seniorów zachęcamy do udziału w naszym projekcie, w którym nauczymy jak wspierać osoby potrzebujące pomocy.
Jeżeli jesteś zainteresowany zapraszamy do kontaktu:
Koordynator projektu – Agata Anusiewicz
tel: 501 823 644
biuro: ul. Borowskiego 2 lokal 321 Warszawa
email: fundacjawsparcie@os.pl
www.fundacjawsparcie.eu
Zapraszamy do wypełnienia i wysłania formularza.

Leave a Comment