Leki Z Naturalnej Apteki – spotkanie z geriatrą

I już trzecie spotkanie w projekcie LEKI Z NATURALNEJ APTEKI (harmonogram) 18 maja godz. 17.30 Tym razem spotykamy się w WCK Zastów ul. Lucerny 13 „Polipragmazja i problemy z nieodpowiednim stosowaniem leków” spotkanie z geriatrą Mariuszem Saganowskim. Wstęp wolny.

Polipragmazja to wg Wikipedii termin medyczny określający sytuację, w której chory przyjmuje więcej niż kilka leków jednocześnie. Jest to jeden z częstych błędów w leczeniu, prowadzący m.in. do znacznego zwiększenia występowania niezamierzonych interakcji: lek-lek lub lek-pożywienie. Najczęściej jest to zażywanie przez chorego wielu leków równocześnie bez znajomości mechanizmów ich działania i występujących miedzy nimi interakcji, albo przepisywanie nadmiernej liczby leków bez wyraźnej potrzeby. Polipragmazja i niepożądane działania leków to dziś, zaraz po nowotworach i chorobach układu krążenia, trzecia przyczyna hospitalizacji i zgonów-powiedział podczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach prof. Jan Duława, prorektor ds. nauki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Senior przyjmujący powyżej 8 leków może być pewien wystąpienia skutków ubocznych uświadomił nam na spotkaniu  p. Mariusz Saganowski.

Najczęstszymi przyczynami polipragmazji jest:

  1. samoleczenie i wiara w reklamy,

  2. nie informowanie lekarzy o wszystkich branych lekarstwach i suplementach i tu należy zwrócić uwagę na przygotowanie się do wizyty lekarskiej, spisanie wszystkich leków i innych stosowanych preparatów,

  3. nie stosowanie się do zaleceń lekarskich dotyczących dawkowania leków,

  4. nieznajomość lekarzy w zakresie interakcji i działania poszczególnych leków,

  5. odwodnienie i zaburzenia elektrolitowe także maja wpływ na wchłanianie leków dlatego tak ważne jest nawadnianie,

  6. beztroska i wiara, że leki poprawią nam samopoczucie i komfort zycia gdzie jest to tylko tuszowanie choroby i jej objawów.

O konsekwencjach nadużywania leków możecie poczytać np tu

Co w takim razie zamiast tabletki?

Pan Mariusz Saganowski na pierwsze miejsce wysuwa ruch i aktywność fizyczną. 

Niby wszystko wiemy ale ciągle brakuje nam motywacji i wiary, że zmiana stylu życia przyniesie liczne korzyści. A tym czasem tych dziewięć czynników wpływa na poprawę jakości życia i długowieczność.

  1. Ćwiczenia fizyczne nie tylko pozwalają poczuć się lepiej przez zmniejszenie smutku i lęki. Sprzyjają również rozwojowi poznawczemu dorosłych, ograniczają zaburzenia pamięci w wieku dojrzałym i wzmagają proces powstawania nowych komórek nerwowych. 

  2. Dieta bogata w warzywa, owoce i ryby poprawia szkolne wyniki dzieci oraz funkcjonowanie poznawcze dorosłych a ponadto zmniejsza nasilenie objawów u osób cierpiących z powodu zaburzeń afektywnych i schizofrenicznych.

  3. Spędzanie czasu na łonie przyrody wzmaga funkcje poznawcze i ogólnie poprawia samopoczucie.

  4. Dobre relacje z innymi ludźmi ograniczają ryzyko wystąpienia wielu chorób – od zwykłego przeziębienia po różne zaburzenia psychiczne – a także znacząco poprawiają dobrostan psychiczny.

  5. Rekreacja i zabawa zmniejszają obronność i wzmagają kompetencje społeczne.

  6. Relaks i zarządzanie stresem pomagają w leczeniu lęku, bezsenności i fobii.

  7. Wiele korzyści płynie z medytacji – poprawia empatię, wrażliwość, stabilność emocjonalną, zmniejsza stres i poczucie wypalenia. Co więcej wzmaga poznawcze funkcje mózgu a nawet wpływa na jego objętość.

  8. Religijne i duchowe zaangażowanie sprzyjające miłości i wybaczeniu ogranicza lęk, depresję, nadużywanie szkodliwych substancji poprawiając przy tym nasz dobrostan.

  9. Zaangażowanie w pomoc innym, altruizm, sprzyja odczuwaniu radości i hojności. Altruizm dobrze wpływa zarówno na zdrowie psychiczne jak i fizyczne, a może nawet wydłuża życie. Wyjątkiem jest tu szczególna sytuacja opieki nad bliskim cierpiącym na demencje – tu pojawia się często syndrom wypalenia.

Spotkanie z geriatrą było, oprócz pozyskania wielu ciekawych informacji, również możliwością skorzystania z porady indywidualnej. 

[WRGF id=4163]

 

Dodaj komentarz