Program Wolontariatu

Spotkanie w Walentynkowym ♥nastroju. W ramach Programu Wolontariatu projektu deMemo zapraszamy na spotkanie 15.02.2018 r. godz. 17.00 ul. Kościuszkowców 80, suterena „Aktywizacja, usprawnianie, relaksacja, w tym plastyka umysłu”. 

Negatywne zmiany w zdolnościach poznawczych mogą nastąpić już w wieku 30 lat, znaczące ich obniżenie i przyspieszenie jednak notuje się u pięćdziesięciolatków. Problem jest o tyle znaczący, że starzejące się społeczeństwa mogą zacząć mocno odczuwać opisywane kwestie, demencja będzie dotyczyła coraz liczniejszej grupy ludzi. Dlatego warto wiedzieć o chorobie i postępowaniu jak najwięcej. Jak ćwiczyć i aktywizować umysł? na co zwrócić uwagę? jak się relaksować o tym mówiliśmy na spotkaniu z Wolontariuszami. Spotkanie w Walentynkowym klimacie, były drobne słodkie upominki. 

Kilka podpowiedzi od grupy z profilu fb „Demencja, Alzheimer, Otępienie starcze”:

  • puzzle,

  • czytać, rozwiązywać proste krzyżówki, opowiadać, pisać,

  • można pytać o wspomnienia z młodości i motywować do opowiadania,

  • polecam wspólne oglądanie w tv jakichś neutralnych programów np przyrodniczych z prośbą o ich komentowanie na bieżąco, to wzmacnia więź i tak nie męczy osoby opisującej się chorym.

  • logiczne gry , krzyżówki ale również quizy ( np. dla dzieci z których wybiera się z trzech podanych odpowiedzi, jedna dobra), gry planszowe,

  • wspólne wykonywanie codziennych czynności, gotowanie , pieczenie (prowadzi się przy tym celowa rozmowę pytając, jakie składniki np, potrzebne są do upieczenia ciasta, jakie było ulubione ciasto jego, jego mamy, siostry itp, jakie inne rodzaje ciasta może chory wymienić, ciasta na specjalne okazje np , Boże Narodzenie czy Wielkanoc, urodziny, jak długo piecze się ciasto, jak się to robiło kiedyś, gdy nie było piekarnika elektrycznego, czy miksera, można się przy tym świetnie bawić, a chory ćwiczy umysł. Najważniejsze żeby miał z tego przyjemność, zachęcamy zawsze chorego do pomocy nam a nie każemy mu robić tych czynności samemu,

  • tematy można brać z życia codziennego, i używać swoich wiadomości do pytania chorego o nie. (Przykładowe tematy np jutro jest środa popielcowa można rozwinąć o wielki post i Wielkanoc, Woda – do czego służy skąd się bierze, czy jest ważna, jaki ma kolor itp. , Pory roku, Ubrania, Meble, Ogród, rośliny, kwiaty, samochody, podróże itp. ,

  • jeśli chory lubił śpiewać powinniśmy się nauczyć się jego ulubionych piosenek i razem śpiewać, również w czasie aktywacji tematycznej. Jest to najlepsza aktywacja pod słońcem i większość ja lubi, bo muzyka jest najlepszym sposobem na komunikacje z chorymi.

  • nalezy tylko zadbać by chory chciał w tym uczestniczyć, zachęcić albo zmotywować, ale również o odpowiednia atmosferę, spokój , odpowiednia ilość czasu, wyszukiwać takie zajęcia w których chory jest dobry i chwalić, chwalić za wszystkie dobrze ( a nawet nie całkiem dobrze) wykonane czynności czy odpowiedzi- można na te odpowiedzi naprowadzać.

  • przysłowia są tez super- dobrze byłoby stworzyć sobie listę znanych przysłów i ew. chory dokańcza przysłowie lub my podajemy mu druga część przysłowia a chory jeśli jest w stanie dopowiada pierwsza.

  • możemy grac balonikiem z chorym, lub lekka piłką i zadawać mu przy tym proste pytania np. o kolory, stolice państw etc…

  • wszelkie gry planszowe dla dzieci, świetnie sprawdzały się litery ze scrabble do układania prostych słów, zdań, do segregowania, liczenia.

  • dawałam mamie do słuchania przez słuchawki jej ulubionych piosenek a do ręki wręczałam tekst napisany dużymi literami, bardzo to lubiła,

  • zajęcia plastyczne, przed Wielkanocą mama malowała styropianowe zajączki, jajeczka,

  • pomoc przy lepieniu pierogów, obieranie jabłek itp.

Warto po podpowiedzi zajrzeć :

*ćwiczenia pamięci

* Pobij Alzheimera blog 

*Zrozumień demencję blog

Można też zakupić książkę Opowiedz mi babciu( dziadku) i wspólnie wypełniać.

Dodaj komentarz